نشست مشترک اعضای هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی با بالار، معاون نظام فنی و اجرایی کشور

توسط بهمن ۲, ۱۳۹۷تازه‌های انجمن
image_pdfPDFimage_printپرینت

نشست مشترک اعضای هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی با بالار، معاون نظام فنی و اجرایی کشور

به گزارش روابط عمومی انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی نشست مشترک اعضای هیئت مدیره، کارشناسان رتبه بندی انجمن و رئیس نظام فنی و اجرایی استان با مهندس بالار، معاون نظام فنی و اجرایی کشور پیرامون مشکلات موجود رتبه بندی شرکتها در محل ساختمان انجمن برگزار شد.

فیصل سبک روح در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از تعامل فی مابین با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، و تشکر از حضرتی رییس این سازمان و عنابی رئیس نظام فنی و اجرایی استان در خصوص تعاملات ارزنده موجود، خواستار لحاظ سابقه کار کامل شرکت ها در کسب امتیازفنی، همچنین خواستار ایجاد ضریب ماندگاری برای شرکتهایی که تداوم کاری آنها در طی سالها همچنان ادامه داشته است، شد.
دبیر انجمن در ادامه این دیدار در خصوص عدم تغییر مرجع رتبه بندی شرکت ها گفت:کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران از سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در مورد لایحه اصلاح قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور در خصوص تغییر مرجع رتبه بندی از سازمان نظام فنی و اجرایی به اتاق بازرگانی ایران حمایت کرده و انتظار برونسپاری رتبه بندی شرکتها به انجمن های استانی را دارد.
فرهاد مداح علی، رئیس هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی در این نشست به بیان مشکلات پیمانکاران عمرانی بشرح زیر پرداخت:
۱ ) اولین درخواست انجمن برای پیمانکاران با سابقه و با قدمت که در حال حاضر با شرایط وخیم اقتصادی کنونی رو به انزوا و نیستی حرکت میکنند. تمدید این نوع شرکتها با رتبه های فعلی به مدت یک دوره ۴ ساله بدون قید و شرط در صورت عدم تغییر در ترکیب هیئت مدیره
۲) با عنایت به کمبود شدید اعتبارات عمرانی و کمبود پروژه ها برای واگذاری مناقصه و نیز عدم رعایت به عمد یا غیرعمد برخی اندک همکاران که در درج قراردادها و ظرفیت های واقعی کوتاهی می نمایند و گاهاً باعث عدم رعایت عدالت در پخش ارجاع کارهای مورد مناقصه شده و اجحاف در حق سایر همکاران میگردند بنابراین خواهشمند است اصلاحیه مورد نیاز در سامانه برای تعداد کارهای در دست اجرایی پیمانکاران انجام شده و تمام قرارداهای منعقده در سراسر کشور پس از اعلام وصول از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ظرفیت پیمانکاران در زمان واقعی درج گردد.
۳ ) جهت هم افزائی ظرفیت پیمانکاران و ترغیب برای تجمیع شرکت ها و ایجاد شرکت های توانمند علی الخصوص در استانها راهکارهای لازم جهت سهولت در تشکیل کنسرسیوم ها ایجاد گردد تا پیمانکاران با حداقل یک پایه بالاتر از پایه شرکت های تجمیع شده قادر به انجام پروژه های استانی با حفظ شرکت و پایه خود باشند.
۴ ) با عنایت به ظرفیت ریالی موجود پایه ۵ باید عرض کنم در حال حاضر با توجه به عدم وجود مناقصات کافی و نیز عدم تجربه کافی پیمانکاران جدید التاسیس پایه ۵ که با ۳ سال سابقه بیمه وارد این صنف شده اند به نظر اجحاف زیاد در حق سایرین و کیفیت پروژه ها می باشد ، که همچون پیمانکاران پایه ۵ قدیم که شاید بالای ۱۰ الی ۱۵ سال و شاید بیشتر تجربه و سابقه در این صنف دارند در یک مناقصه به رقابت میپردازند که به این امر بعضی دستگاه های اجرایی نیز دامن زده و در ارزیابی کمیت را فدای کیفیت میسازند.
پیشنهاد می شود پایه جدید با ظرفیت حدود ۲۰% پایه پنج فعلی برای شرکتهای جدید التاسیس بنام پایه ۶ در نظر گرفته شود که این شرکتها با اجرای حداقل یک پروژه به پایه ۵ ارتقاء یابند.
۵ ) در خصوص توان مالی این سوال مطرح است که آیا با شرایط اقتصادی فعلی کشور عدم وجود اعتبارات کافی برای پروژه های در دست اجرا و طرحهای جدید میتوان اظهارنامه مالیاتی را بعنوان مبنا برای توان مالی شرکتها قرار داد، بی شک این موضوع مغایر با سیاست های حفظ و حمایت پیمانکاران با تجربه و با سابقه و قدرت بالا بوده و این سیاست نیز در تجلیل های کشوری شرکتهای ۴۰ و یا ۵۰ ساله بالاتر نمایان می باشد لذا در کنار اظهارنامه مالیاتی بایستی به توانمندی قابل دسترسی از جمله ماشین آلات اعضای هیئت مدیره و موجودی های نقدی و اعتبارات بانکی و وثیقه های ملکی و موارد دیگر که گویای توان مالی پیمانکاران در اجرای پروژه ها است اتکا کرد.
۶ ) با عنایت به درخواست های کثیری از همکاران که به صورت مکتوب به انجمن ارسال شده در خصوص امکان مجدد برای درج قراردادهای که به هر دلیلی در سامانه ثبت نگردیده است، استدعا دارد در صورت اعلام وصول قراردادها از سوی سازمان برنامه بودجه و نیز پس از کنترل ظرفیت در زمان عقد قرارداد درج در سامانه امکان پذیر گردد.
معاون نظام فنی و اجرایی کشور در نشست مشترک با اعضای هیئت مدیره انجمن پیمانکاران عمرانی گفت: باید نظرات انجمن های استان ها در نهاد تعامل با عنایت به عضویت این نهاد در کمیسیون ماده ۱۷، شنید و از نظرات آنها استفاده کرد.

بالار در ادامه در خصوص اصلاح رویه های قبلی رتبه بندی شرکت ها و تسریع رتبه بندی بحث کرد و همچنین از اصلاح رویه ثبت تجربه کاری شرکتها از بدو تاسیس و استفاده از سابقه کار افراد و همچنین امتیاز مالی روز آوری شده یکی از چهار سال خبر داد.
وی در ادامه خطاب به شرکتهای پیمانکاری که موفق به ثبت قراردادهای کاری خود در سامانه در زمان تعیین شده نشده اند گفت: شرکت هایی که موفق به ثبت قراردادهای خود نشده اند، باید کارفرمای پروژه خود را ترغیب به ثبت قرارداد در پایگاه قراردادها نمایند تا در رتبه بندی شرکت، داده های اطلاعاتی پروژه از سامانه ثبت قراردادها به ساجات انتقال پیدا کند و در سوابق کاری پیمانکار قابل مشاهده و از سایت ساجات قابل استخراج گردد.

 

روابط عمومی انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی

نظر خود را بیان کنید